Niedaleko Sarbinowa w miejscowości Biecz możesz odwiedzić jedne z najstarszych pomników przyrody w Polsce, a w swoim gatunku najstarsze. Są nimi dwa dęby o niezwykle imponującym wieku.

Pierwsze z drzew nazywa się Bolesław i jego wiek jest określony na aż 800lat. Dąb posiada również niezwykłe rozmiary jego wysokość to 30 metrów, a obwód prawie 7 metrów. Dlaczego akurat Bolesław? Dąb został tak ochrzczony na cześć króla Bolesława Chrobrego. Nie trzeba być botanikiem czy zagorzałym fanem flory, aby ten gigant wywarł w na Ciebie wrażenie. 

Kolejne drzewo nosi imię Warcisław. Ten stary przyjaciel i sąsiad Bolesława ma już na karku, albo raczej na koronie 640 lat. Imię swe otrzymał na cześć księcia Gryfity Warcisława III. Dlaczego akurat tego księcia upamiętnia ta potężna roślina? Owy książę w 1255r. nadał miejscowości Kołobrzeg prawa miejskie. Przejdźmy teraz do wymiarów rośliny. Warcisław rozwijał się znacznie krócej niż Bolesław, miał jednak najprawdopodobniej lepsze warunki do rozwoju, ponieważ jego obwód wynosi ponad 7 metrów, korony drzewa sięgają do 37. 

Wizyta u dwóch zaprzyjaźnionych drzew wzbudza respekt, jest to dobre miejsce na poznanie historii okolicy i zobaczenie potęgi natury. Do dębów można dostać się za pomocą Błękitnego Szlaku.