Jeżeli jesteś miłośnikiem historii, mamy dla Ciebie niezwykłe delicje, których możesz skosztować na przykład poczas niepogody. W poprzednich artykuła pisałem o zabytkach jakie możesz zwiedzić w Sarbinowie.

Kążde z nich ma swoją wyjątkową, niepowtarzalną i ciekawa historię. Gdy na swojej trasie zwiedzania zabytków w naszym mieście natrafisz na kościół p.w. Wniebowzięcia Maryi Panny, koniecznie go odwiedź. 

Budowla ma nie tylko niezwykłą architektórę, ale wyjątkowe wyposażenie. Znajdziesz w niej zabytkowe organy z XIX wieku. Instrument o imponujących rozmiarach zrobi wrażenie na każdym miłośniku muzyki i historii. Organy znajdujące się w kościele zostały wykonane przez firmę CF Völkner - Dünnow. W różnych etapach działalności firmy, twórcami tych niebotycznych instrumentów byli dwa rzemieślnicy Christian oraz Paul. Nie wiadomo jednak który z nich jest autorem organ w Sarbinowie.

Organy były remontowane 2005 roku, niestety podczas remontu straciły jeden z dwóch manuałów, z przyczyn nam nie znanych. Pomimo ubytku, każdego roku w połowie wakacji w kościele odbywają się koncerty z udziałem organ, organizowane przez Filharmonię Koszalińską, które przyciągają tłumy miłośników muzyki klasycznej.