Sarbinowo niegdyś było typową rybacką osadą, gdzie życie płynęło wolno, daleko od turystycznego, miejskiego zgiełku. Sielanka rybacka trwała do drugiej połowy XIX, wtedy to spokojna osada w Sarbinowie zaczęła się przekształcać w ośrodek turystyczny.

Ludzie z większych miast zaczęli stopniowo spływać do miasteczka, w poszukiwaniu relaksu i spokoju. Część z nich również zaczęła się osiadać otwierając punkty obsługi turystyczne. Sarbinowo w końcu stało się typowo turystyczną miejscowością. Mimo wszystkich dynamicznych i szerokich zmian zachowały się co poniektóre architektoniczne cuda jak kościół p.w. Wniebowzięcia Maryi Pannyp.w. Wniebowzięcia Maryi Panny, w którym odbywają się festiwale organistyczne oraz letniskowo-rybacka zabudowa, która jest jednym z najstarszych zabytków w Sarbinowie, jest też wpisana do rejestru polskich zabytków. 

Rybacka chata została wybudowana w 1804 roku przy ulicy Nadmorskiej 4. Chata wybudowana w bardzo popularnej konstrukcji w ówczesnych czasach - ryglowo-szachulcowej, w której zastosowano wytrzymałe drewno dębowe. Budowla posiada wspaniały oryginalnych dach wykonany z plecionki trzcinowej, witek, a także gliny wymieszanej z trocinami. Tego typu dachy zapewniały nie zwykłą izolację przed słońcem oraz deszczem. 

Rybacka chata w Sarbinowie jest na pewno najbardziej wyjątkowym obiektem wartym zwiedzenia. Nie jest jednak jedynym zabytkiem godnym uwagi. Przy ulicy nadmorskiej znajdziemy wiele budowli z tego okresu.