Morze charakteryzuje się również typowymi dla tego środowiska zabudowaniami. Pisząc o atrakcjach w Sarbinowie nie można zapomnieć o oddalonym o 5 kilometrów od tej miejscowości niezwykłym obiekcie.

Niedaleko Sarbinowa w miejscowości Gąski, znajduje się latarnia morska. Została wybudowana na przełomie 1876-1878. Wysokość latarni w Gaskach mierzy sobie 50 metrów wysokości i w całości zbudowana jest z czerwonej cegły, którą dowożono podczas budowy statkami. Zbudowano do jej budowy specjalny pomoc, którego zadaniem było ułatwienie rozładunku surowca.

latarnia morska 2

Z latarni możemy zobaczyć piękny morski krajobraz oraz pobliskie miejscowości: Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście. Latarnia morska w Gaskach jest wpisana na listę zabytków, w raz z zabudowaniami należącymi do niej - chata latarników, stodoła, budynek inwentarski. 

Latarnia funkcjonuje po dziś dzień i jest jedną z jedenastu stacji brzegowych na polskim wybrzeżu, systemu AIS-PL, projektu HELCOM. Projekt ten umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Latarnia wyposażona jest w soczewkę pierścieniowo bębnową  i żarówkę o mocy 1500W!